Saxons 5 Mile Race Results Sunday 18th October 2015
Position First Name Last Name Running Club Time Bib No. Prize Winners Age Cat.

1 Robert Chenery Ipswich Jaffa RC 28.58 1914 1st Male M Open
2 Samuel Grooms Framlingham Flyers 31.12 1932 2nd Male M Open
3 Roger Stone Felixstowe Road Runners 31.49 1966 3rd Male M 40
4 David Solomon Felixstowe Road Runners 31.55 1965 1st M 40 M 40
5 Will Law Ipswich Jaffa 31.57 1992 M Open
5 Matt Spencer Unaffiliated 31.57 1974 M Open
7 Richard Rhodes Bungay Black Dog RC 32.31 1985 1st M 50 M 50
8 Neil Gillingham Ipswich Harriers 32.47 1926 M Open
9 Robin Harper Felixstowe Road Runners 33.08 1933 M Open
10 Mike Rowe Unaffiliated 33.26 1995 M Open
11 Johnny Briggs Unaffiliated 33.48 1993 M Open
12 William Aldred Framlingham Flyers 33.51 1901 M 40
13 Michael Jones Stowmarket Striders 33.54 1944 M 40
14 Ricky Peacher Framlingham Flyers 34.00 1952 M Open
15 Daniel Aldis Unaffiliated 34.18 1900 M Open
16 Graham Coulter Framlingham Flyers 34.42 1978 M 40
17 Steve Garvie Framlingham Flyers 35.10 1980 M 40
18 Mari Bird Framlingham Flyers 35.30 1994 1st Lady F Open
19 Adrian Goode Felixstowe Flyers 36.08 1987 M 50
20 Mark Goodwin Felixstowe Flyers 36.15 1931 M 40
21 Duncan Chenery Ipswich Jaffa 36.34 1912 M 50
22 Peter Gray Framlingham Flyers 36.41 1986 M 40
23 Mike Pleasants Framlingham Flyers 37.11 1955 M 40
24 Roland Shaw Bungay Black Dog RC 37.17 1961 M 50
25 Paul Wigens Woodbridge Shufflers RC 37.25 1991 M 50
26 Kenny Tovell Framlingham Flyers 37.26 1969 M 40
27 Chris Johns Unaffiliated 37.40 1977 M 50
28 Rick Berry Framlingham Flyers 37.42 1972 M Open
29 Paul Schwer Felixstowe Road Runners 37.45 1957 M 50
30 Lynsey Chenery Ipswich Jaffa 38.22 1913 2nd Lady F Open
31 David Seymour Felixstowe Road Runners 38.50 1960 M 50
32 Sasha Chilvers Unaffiliated 39.06 1915 3rd Lady F Open
33 Erika Downs Felixstowe Road Runners 39.52 1918 F Open
34 Mark Sargeantson Framlingham Flyers 40.05 1956 1st M 60 M 60
35 Hugh Langley Framlingham Flyers 40.07 1975 M 40
36 Simon Hedge Felixstowe Road Runners 40.20 1934 M 40
37 Laura Ali Framlingham Flyers 40.22 1903 F Open
38 Jimmy Russell Felixstowe Road Runners 40.38 1984 M 40
39 Andrew Gibson Stowmarket Striders 40.39 1925 M Open
40 Richard Fellingham Stowmarket Striders 42.22 1922 M 60
41 David Taylor Unaffiliated 42.38 1968 M 60
42 David Mayes Felixstowe Road Runners 42.53 1982 M Open
43 Teresa Bailey Framlingham Flyers 43.33 1906 1st F 40 F 40
44 Lewis Wright Unaffiliated 43.40 1973 M Open
45 John Aldred Framlingham Flyers 43.58 1902 M Open
46 Michelle Hewitt Framlingham Flyers 44.18 1936 F Open
47 Phil Hudson Ware Joggers 44.44 1941 M 50
48 Rebecca Peck Unaffiliated 44.48 1953 F 40
49 Elspeth Gilmore Framlingham Flyers 45.18 1927 F Open
50 David Baldry Hare and Turtle 45.57 1997 M 50
51 Bridget Sears Unaffiliated 46.02 1959 F Open
52 Moira Pinkney Ipswich Triathlon Club 46.21 1954 1st F 60 F 60
53 Lindsay Wharam Framlingham Flyers 46.46 1970 F 40
54 Jo Whelan Felixstowe Road Runners 47.01 1981 1st F 50 F 50
55 Kathryn Gerry Woodbridge Shufflers RC 47.14 1996 F 40
56 Friedel Plant Holme Pierrepont RC 47.33 1990 F 60
57 Diane Doyle Framlingham Flyers 47.51 1919 F Open
58 Vivienne Taylor Framlingham Flyers 48.13 1967 F 60
59 Michaela Gooch Waveney Valley AC 48.24 1930 F 40
60 Emma Harrison Unaffiliated 49.17 1979 F Open
61 James Gooch Waveney Valley AC 49.39 1929 F 40
62 Grahame Walkinshaw H.E.L.P. 49.53 1971 M 50
63 Marianne Hedge Felixstowe Road Runners 49.58 1935 F 40
64 Pat Atwood Hadleigh Hares AC 50.05 1904 F 60
65 Fiona Hotson-Moore Unaffiliated 50.14 1938 F 50
66 John Clough Framlingham Flyers 50.27 1916 M 50
67 Annette Huggins Framlingham Flyers 51.01 1942 F 60
68 Graham Hines Unaffiliated 51.02 1937 M 50
69 Katie Everett Framlingham Flyers 51.54 1921 F Open
70 Philip Nutley St Edmunds Pacers 52.22 1951 M 60
71 Jake Doyle Framlingham Flyers 52.29 1920 M Open
72 Will Schwer Felixstowe Road Runners 54.02 1958 M Open
73 Rachael Miller Felixstowe Road Runners 54.40 1983 F Open
74 Sally Solomon Felixstowe Road Runners 54.42 1964 F 40
75 Claire Howe Unaffiliated 55.02 1940 F Open
76 Theresa Blackburn Unaffiliated 58.07 1989 F Open
77 Angela Soames Felixstowe Road Runners 60.09 1963 F Open
77 Shaheda Ambrose Unaffiliated 60.09 1988 F 60
79 Makylah Lavender Unaffiliated 65.02 1946 F Open
80 Liam Alderton Unaffiliated 65.03 1976 M Open
80 Paul Lavender Unaffiliated 65.03 1947
82 Maurice Bennell The Saxons 81.33 1908 M 60

Jane Bailey Felixstowe Road Runners DNS 1905 F 50
Julia Baldwin Stowmarket Striders DNS 1907 F 40
Daniel Bycraft Unaffiliated DNS 1909 M Open
Vince Calver Felixstowe Road Runners DNS 1910 M 40
Dominic Carter Unaffiliated DNS 1911 M 40
Agnes Clough Unaffiliated DNS 1917 F 40
Melanie Ford Unaffiliated DNS 1923 F 60
Charlene Gavazzi-Smith Unaffiliated DNS 1924 F Open
Simon Goldsmith Unaffiliated DNS 1928 M 40
Catherine Howe Unaffiliated DNS 1939 F Open
Terry Hunter Stowmarket Striders DNS 1943 M 60
Jim Last Framlingham Flyers DNS 1945 M Open
Bella Lewendon Stowmarket Striders DNS 1948 F 50
Sarah Lewis Lynx Running Club DNS 1949 F Open
Liz Smith Harwich Runners DNS 1962 F 50